تکنولوژي نانو در صنعت هایژنیک
14 می 2018
فن فیلتر یونیت
فن فیلتر یونیت
15 سپتامبر 2019
هواساز هایژنیک،رادین صنعت

هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک ساختاری بسیار مشابه هواسازهای  معمولی دارد اما تفاوت دراین است که نحوه ی طراحی چه از لحاظ مواد اولیه و چه از لحاظ محاسبات به گونه ای است که از  آلودگی هوا جلوگیری می کند. در مکان های مانند اتاق جراحی و یا فضاهای آزمایشگاهی به علت اهمیت میکروب زدایی فضا، از هواساز هایژنیک استفاده می شود.

هواساز هایژنیک که اصطلاحا هواسازهای بیمارستانی نیز خوانده میشوند گونه ای از هواسازهای DX به شمار میروند که برای تامین نمودن  هوای تازه برای فضاهای تمیز همانند آزمایشگاهها و بیمارستانها طراحی می شوند. همانطور که از تعریف کلی هواسازهای DX  پیداست در چرخه این هواسازبرعکس هواسازهای استاندارد آب ، عامل انتقال انرژی نمی باشد و مستقیم مبرد در خود هواساز موجود می باشد و روند سرمایش در هواساز طی میشود و نهایتا هوای مناسب از آن خارج  می شود .مزیت قابل توجه این روش آن است که نیاز به چیلر و برج خنک کن نمی باشد و همچنین آب در برج خنک کن به هدر نمی رود. از این رو نصب و راه اندازی  در هواساز DX  بسیار ساده تر می باشد و تعمیرات و همجنین به نگهداری خاصی نیاز ندارد. در رابطه با فضاهایی که نیاز به پاکیزگی هوا در سطح بالاتر از معمول است استفاده از هواسازهای با تکنولوژی DX الزامی می باشد و این هواسازها با نام هایژنیک شناخته میشوند .

هواسازهایژنیک در سه سطح ارائه می گردند.

سطح ۱: دفاتر کار، اماکن تجاری، هتل ها

سطح ۲: بیمارستانها

سطح ۳: اتاق های عمل، داروسازی ها ، اتاق های که از لحاظ بهداشتی اهمیت بالایی دارند

هواساز هایژنیک دارای تجهیزات دقیق اندازه گیری فشار همانند ، اندازه گیری دما، رطوبت و.. می باشد هواساز هایژنیک دارای چند فیلتر مختلف است که عملکرد آنها با توجه به سنسور های فشار تعبیه شده به روی آن به طور دائم در حال مانیتور شدن می باشد.

هواساز هایژنیک

 

هواساز هایژنیک دارای مشخصه های زیر می باشد:

پلاگ فن :

از بدنه تماما استینلس استیل می باشد

نیازی به تسمه و پولی ندارد

دقت بالا با درنظر گرفتن اندازه گیری مداوم هوادهی

کویل با روکش هیدروفیلیک :

جلوگیری از  تجمیع میکرو ارگانیسم ها به روی کویل

عدم تجمع قطرات آب بر روی کویل

و همچنین مقاومت بالا در برابر خوردگی

 

نور فرا بنفش :

از بین برنده باکتری های میکروسکوپی بر روی کویل وهمچنین  تشت تقطیر به طور پیوسته

هزینه نگهداری بسیار پایین

مصرف انرژی بسیار کم و ناچیز

 

فیلتر هپا :

این فیلتر باعث جلوگیری از ورود باکتری و میکرو ارگانیسم ها به محیط داخل می شود

راندمان بالا

بستر فیلتر با دقت ۰/۴ μm

 

نحوه عملکرد هواساز هایژنیک

عملکرد هواسازهای هایژنیک به صورت می باشد که جریان هوای محیط پس از عبور کردن  از فیلترهای زنبوری شکل یا مشبک وارد سیستم می شوند و در طی عبور از فیلترهای زنبوری که اغلب به صورت فیلترهای فلزی یا سیمی شناخته می شوند ذرات بزرگ و معلق هوا از آن زدوده می شود. استفاده از این نوع فیلترها می تواند مانع نفوذ حشرات و خاشاک به داخل سیستم می شوند و ایجاد اختلال در عملکرد آن شوند.

مرحله بعدی عبور از فیلتر کیسه های یا به اصطلاح بگ فیلترها می باشد. با توجه به عملکرد این نسل از فیلترها ، در حدود 95 درصد از آلاینده های هوا جذب می شوند و حذف می گردد.اگر چه  استفاده از این فیلترها نمی تواند ذرات ریزتر از جمله میکرو اورگانیسم ها و … را جذب و فیلتر کند. هرچند در برخی از دستگاه های هایژنیک به جای استفاده از بگ فیلترها از فیلترهای رولی یا پد فیلترها هم استفاده می شود.که در حالت کلی می توانند میزان جذب آلاینده ها را تا حدود 95 درصد ارتقا بخشند.

جریان هوای فیلتراسیون شده که اصطلاحاً توسط فیلترهای ابتدایی و میانی تریت شده اند هم اکنون وارد سیستم فن یا به اصلاح  دمنده  دستگاه هواساز هایژنیک می شود. وظیفه این فن تامین کردن  هد مورد نیاز جریان هوا برای دستگاه می باشد. نوع فن اعم از اکسیال  یا سانتریفیوژ بودن آن و ابعاد و توانی که موتور فن مورد نظر می تواند داشته باشد، کاملا بسته به نوع محیط کاربری و ابعاد و ظرفیت سیستم هواساز است.